Co duże eventy robią dla Katowic?
Duże wydarzenia jak Off Festival, Tauron Nowa Muzyka, Intel Extreme Masters to rozpoznawalne w świecie eventy, z wypracowaną marką i stałą publicznością. Miasto od lat inwestuje w te imprezy, podkreślając ich wartość promocyjną i moc przyciągania do Katowic wielotysięcznej publiczności. Kim są festiwalowicze i czy rzeczywiście różnią się od codziennych odbiorców kultury w Katowicach?
Skąd i jakim środkiem transportu przyjeżdżają do centrum Katowic uczestnicy wydarzeń?
Sprawdziliśmy, skąd i w jaki sposób przyjeżdżają do miasta uczestnicy koncertów, festiwali, spotkań dyskusyjnych i warsztatów. Wiemy, ilu Katowiczan z konkretnych dzielnic wzięło udział w badanych wydarzeniach. Dzięki temu możemy zweryfikować, jaki zasięg mają poszczególne instytucje (dzielnicowy, miejski, metropolitalny, ponadregionalny).
Czy są dzielnice wykluczone komunikacyjnie z udziału w życiu kulturalnym centrum miasta?
Dostępność komunikacyjna jest podstawowym warunkiem dobrze działającego ekosystemu kultury w mieście. Jeśli mieszkańcy nie są w stanie szybko i bezpiecznie dojechać do centrum miasta, rzadziej wybiorą się do kina, na warsztaty tańca lub lekcje angielskiego, nawet jeśli będą one darmowe. Dlatego postanowiliśmy sprawdzić, jak wygląda dostępność komunikacyjna wybranych instytucji kultury w Katowicach.
Czy katowicka Strefa Kultury jest wyspą kultury?
Katowicka Strefa Kultury wywołuje różne emocje. Cieszą milionowe inwestycje w infrastrukturę kulturalną, podziw budzą nagradzane architektoniczne realizacje – krytycy twierdzą jednak, że Strefa jest odcięta od centrum miasta i nie tworzy przyjaznej przestrzeni publicznej. Zadaliśmy kilka pytań publiczności NOSPRu i Muzuem Śląskiego, by dowiedzieć się więcej o sposobach, w jaki korzystają z tej reprezentacyjnej części miasta.
Ile pieniędzy zostawiają w centrum miasta uczestnicy wydarzeń kulturalnych?
Uczestnicy kultury wydają pieniądze nie tylko na bilety wstępów do muzeów, kina czy na koncert. Udziałowi w evencie często towarzyszy − planowany lub nie − wypad do baru czy restauracji. Prześledziliśmy, którzy z typowych uczestników wydarzeń kulturalnych wydają najwięcej, a także jaka jest relacja między poziomem wydatków a wiekiem, wykształceniem czy wybranym środkiem transportu badanych.
Czy wydarzenia kulturalne ożywiają centrum miasta?
Pomimo znacznych inwestycji w śródmieściu w ostatnich kilku latach centralna dzielnica Katowic wciąż mierzy się z problemami – spada liczba mieszkańców, a przy głównych ulicach wiele lokali jest opustoszałych. Katowiczanie chętniej spędzają czas wolny w innych, oddalonych od centrum miejscach. Zapytaliśmy uczestników wydarzeń, kim są, jakie były ich motywacje oraz co robili w centrum przy okazji uczestnictwa w wydarzeniu kulturalnym.
Jakie typy odbiorców najczęściej korzystają z kultury?
Organizatorzy intuicyjnie rozpoznają typowych uczestników swoich wydarzeń: eleganckiego snoba, stałego bywalca, studenta czy parę na randce. Szufladkowanie odbiorców jest uproszczeniem, ale pozwala lepiej zrozumieć charakter publiczności i jej potrzeby. Przygotowując własne typy, kierowaliśmy się przede wszystkim takimi czynnikami, jak poziom kompetencji i częstotliwość udziału w wydarzeniach.
Jakie są trendy w katowickiej kulturze w ostatnich latach: jakiego rodzaju eventy odbywają się różnych częściach miasta?
Dzięki danym pozyskanym z mediów społecznościowych i serwisów informacyjnych chcemy zwizualizować sieć organizatorów życia kulturalnego w Katowicach. Przy okazji sprawdzimy, jak zmieniała się geografia wydarzeń w ostatnich latach: czy Strefa Kultury przejęła rolę ulicy Mariackiej? Czy wzrosła wreszcie liczba wydarzeń wokół placu Sejmu Śląskiego lub placu Wolności, które podupadły kiedyś po uruchomieniu głównego katowickiego deptaka?
Którzy organizatorzy wydarzeń najskuteczniej angażują swoich odbiorców na Facebooku?
Administratorzy stron na Facebooku posiadają zaawansowane narzędzia statystyczne umożliwiające śledzenie i analizę zaangażowania swoich użytkowników. Dużo trudniej jednak porównać swoje osiągnięcia ze stronami podobnych instytucji lub konkurentów. Udostępnimy narzędzie wizualizujące aktywność katowickich instytucji w najpopularniejszym serwisie społecznościowym w Polsce.
Jak uczestnicy dowiadują się o wydarzeniach kulturalnych?
Specjaliści od marketingu przekonują, że bez promocji w internecie i mediach społecznościowych instytucje kultury skazane są na zapomnienie. Jednak równie często uczestnicy wydarzeń kulturalnych dowiadują się o nich nie z reklam czy facebookowych profili, a dzięki bezpośrednim rekomendacjom znajomych.
Ile osób spośród „biorących udział” w Facebookowym evencie rzeczywiście rusza się sprzed komputera?
Pytanie to nurtuje wielu organizatorów zauważających niepokojącą rozbieżność pomiędzy dużą liczbą osób zainteresowanych eventem a rzeczywistą liczbą uczestników. Postanowiliśmy to zbadać, tworząc eksperymentalną aplikację do badania zachowań użytkowników mediów społecznościowych. Wciąż można dołączyć do naszego projektu na stronie badamykulture.eu.
Które wydarzenia kulturalne mają odbiorców o podobnych zainteresowaniach?
Jak szybko sprawdzić, które instytucje mają uczestników o tych samych zainteresowaniach? Prowadzenie badań sondażowych w tak dużej skali nie byłoby łatwym zadaniem. Dobrą alternatywą jest skorzystanie z już istniejących danych pozyskanych z mediów społecznościowych. Dzięki analizie sieciowej deklaracji uczestników zainteresowanych lub biorących udział w eventach na Facebooku jesteśmy w stanie znaleźć powiązania pomiędzy organizatorami.