W poprzednim poście przedstawiliśmy porównanie facebookowych działań pięciu instytucji kultury z dużych polskich miast: Instytutu Kultury Miejskiej w Gdańsku, instytucji Katowice Miasto Ogrodów, Krakowskiego Biura Festiwalowego, Warsztatów Kultury w Lublinie i Wrocławia 2016. Interesowały nas treści cieszące się największym zainteresowaniem, a także ich popularność w zależności od typu opublikowanych treści. Tym razem wizualizujemy wyniki nieco bardziej szczegółowych badań wykonanych dla poszczególnych fanpejdży.
Przed rozpoczęciem jakichkolwiek analiz warto spojrzeć na dane w ogólnym planie. Możemy dzięki temu zauważyć trendy lub wychwycić nieprawidłowości wynikające np. z błędów podczas pozyskiwania danych za pomocą API serwisu. Zobaczenie w trzech różnych poziomach szczegółowości statystyk interakcji użytkowników z postami strony Wrocław 2016 pozwala lepiej ocenić jej „najlepsze” okresy podczas ubiegłego roku. Wykresy odzwierciedlają sezonowość działań kulturalnych, ale też specyfikę obchodów Europejskiej Stolicy Kultury z silnymi akcentami na początku i końcu roku.
W naszym przypadku wizualizacja danych nie dostarcza gotowych wniosków, lecz pomaga w zadawaniu właściwych pytań dotyczących działań instytucji. Na poniższym diagramie rzuca się w oczy zwiększająca się liczba wydarzeń kosztem postów zawierających obrazy. Czy fakt ten jest powiązany z charakterem działań instytucji? Czy większa liczba postów promujących wydarzenia jest konsekwencją strategii przyjętej przez instytucję? A może wynika ona z ogólnych trendów w serwisie promujących wydarzenia jako skuteczny sposób na komunikację z użytkownikami? Tego rodzaju pytania należałoby zadać w pierwszej kolejności administratorom strony Instytutu Kultury Miejskiej.
Panel administratora strony umożliwia dostęp do statystyk sięgających maksymalnie dwóch lat wstecz. Mogłoby się wydawać, że kilka miesięcy kalendarzowych odpowiada latom świetlnym w rozwoju mediów społecznościowych. Jednak spojrzenie na statystyki w kontekście poprzednich lat dostarcza cennej wiedzy o działaniach instytucji. Na wykresie prezentującym medianę interakcji z postami w ciągu kilku lat działania Miasta Ogrodów widać wyraźnie okres starań miasta o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury zakończony w czerwcu 2011 roku.
Porównywanie danych z różnych lat może również dostarczyć interesujących informacji o wynikach osiąganych przez strony. Każdy administrator zastanawia się, jaka pora dnia publikacji posta zapewni największe zaangażowanie. W tym przypadku również nie ma co liczyć na jednoznaczne rozwiązania, co potwierdzają poniższe wizualizacje. Wyniki z 2015 roku nie pokrywają się w 100% ze statystykami z kolejnego roku. Czy głównym powodem były preferencje użytkowników, klikających chętniej w dany dzień, czy też polityka administratorów strony, postujących atrakcyjne treści celowo w wybranych dniach tygodnia?
Wreszcie możemy wykorzystać wizualizację do nieco bardziej wyrafinowanych analiz, wymagających większego zaangażowania badacza lub administratora strony. Przykładowo, jesteśmy w ten sposób w stanie sprawdzić, czy długość posta wpływa na jego popularność, a także czy liczba polubień jest skorelowana z innymi formami interakcji – komentarzami lub udostępnieniami.
Powyższe przykłady ilustrują eksploracyjny potencjał wizualizacji danych. Nawet stosunkowo proste, lecz umiejętnie zastosowane metody dostarczą wartościowej wiedzy. Najprostszym rozwiązaniem jest generowanie i porównywanie wielu wykresów z podziałem na lata, kategorie etc. Można w tym celu wykorzystać ogólnodostępne narzędzia, takie jak arkusze kalkulacyjne Excel lub Google Sheets. Oczywiście nie warto wyważać otwartych drzwi – w pierwszej kolejności należy poznać narzędzia statystyczne dostępne w panelu administratora strony i zacząć z nich regularnie korzystać.