Badanie polegało na analizie dostępnych źródeł (przede wszystkim stron internetowych, aplikacji i mediów społecznościowych), które które pozwalają ich użytkownikom na docieranie do źródeł informacji o alternatywnych sposobach spędzania czasu wolnego w mieście.
Autorzy wyodrębnili dziewięć obszarów tematycznych w nawiązaniu do aktualnych trendów kształtujących kulturę, turystykę oraz współczesny styl życia w mieście.
Autorzy ustalili, że najwięcej możliwości spędzania czasu wolnego w Katowicach dostarczają liczne wydarzenia kulturalne i imprezy plenerowe różnych organizatorów oraz miejskie instytucje kultury. Badacze oceniają ponadto, że dzięki technologiom możliwe jest poznawanie dziedzictwa kulturowego w nowoczesnej formie, nie tylko w siedzibach muzeów i przestrzeni miejskiej (np. poprzez aplikacje i audioprzewodniki), ale również w sieci, w której coraz więcej katowickich instytucji kultury udostępnia swoje zbiory w wirtualnych muzeach i cyfrowych repozytoriach.
Pawłowska i Matoga wysoko oceniają potencjał licznych szlaków turystycznych PTTK, które łącznie z kilkoma tematycznymi szlakami kulturowymi oraz geocachingiem, rozszerzają możliwości poznawania dziedzictwa kulturowego w połączeniu z aktywną rekreacją. Autorzy postulują także stworzenie dodatkowych tematycznych szlaków kulturalnych i miejskich tras spacerowych, wykorzystujących potencjał turystyki filmowej, literackiej oraz obiektów i miejsc położonych poza tzw. utartymi szlakami turystycznymi. Nie w pełni wykorzystany jest potencjał questingu i gier miejskich. W Katowicach dostępne są jedynie dwa szlaki questingowe, a blisko połowa gier miejskich nie pozostaje w związku tematycznym z lokalną historią i kulturą.
Na podstawie przeprowadzonej analizy wskazano dwie grupy szeroko rozumianych twórców alternatywnych sposobów spędzania czasu wolnego w Katowicach. Do pierwszej należą tzw. twórcy instytucjonalni, czyli instytucje kultury, samorząd terytorialny, organizacje turystyczne i pozarządowe, a także przedsiębiorcy prywatni różnych branż. Drugą grupę tworzą aktywiści i entuzjaści, którzy dzięki elektronicznym kanałom komunikacji (zwłaszcza mediom społecznościowym) dzielą się swoją wiedzą dotyczącą sposobów spędzania wolnego czasu w Katowicach.
Dotyczy to przede wszystkim takich obszarów, jak geocaching, eksploracja miejska, turystyka poza utartym szlakiem oraz wspólna konsumpcja. W wielu przypadkach twórcy są jednocześnie odbiorcami i użytkownikami tworzonej oferty.
Autorzy oceniają ofertę alternatywnych sposobów spędzania czasu wolnego poprzez poznawanie szeroko rozumianej kultury w Katowicach jako kompleksową i zróżnicowaną. W zależności od zainteresowań, ilości czasu wolnego i predyspozycji fizycznych, korzystać z niej mogą zarówno mieszkańcy, jak i odwiedzający. W miesiącach wakacyjno-letnich szczególnie rozbudowana jest oferta miejskich instytucji kultury oraz ośrodków sportu i rekreacji dla dzieci i młodzieży. Systematycznie rozwija się również oferta dla seniorów, która obejmuje np. wydarzenia kulturalne w miejskich instytucjach kultury. Organizatorzy oferty, zarówno instytucjonalni, jak i indywidualni, coraz częściej dbają, aby była ona dostępna również dla osób z niepełnosprawnościami. Organizacje pozarządowe podejmują działania kulturotwórcze, które mają na celu zmniejszanie wykluczenia społecznego i cyfrowego poprzez włączanie lokalnej społeczności w uczestnictwo w szeroko rozumianej kulturze.
Wykonawcy projektu dokonali pogłębionego przeglądu obiegów informacji dla każdego z dziewięciu zarysowanych obszarów. Zainteresowanych zachęcamy do zapoznania się z kompletnym raportem i bazą danych inicjatyw.