Karin van Es: Prowadząc krytyczne badania danych [Critical Data Studies] w Utrecht Data School (UDS), zdaliśmy sobie sprawę, że badanie wpływu nowych praktyk w zakresie danych wymaga podejścia, które określamy mianem „badań przedsiębiorczych”. Wywodzą się one z tzw. Metody Aktywnego Uczestnictwa [Participative Action Research] i polegają na głębokim zaangażowaniu w dziedzinę przedmiotu badań poprzez komercyjne usługi i produkty. Oznacza to pracę w danej dziedzinie wraz z profesjonalistami, co umożliwia uzyskanie praktycznego wglądu w to, w jaki sposób przejawia się danetyzacja, które narracje kształtują oczekiwania w praktykach pracy z danymi, które podmioty wpływają na rozwój rozwiązań opartych na danych itd. Istnieją naukowcy, tacy jak Noortje Marres, którzy formułują krytyczne uwagi na temat potrzeby digitalizacji istniejących metod czy konieczności opracowania metod natywnych cyfrowo. Opowiada się ona za trzecim podejściem, które nazywa „metodami interfejsu”, argumentując, że powinniśmy zastanawiać się nad tym, jak skonfigurować te narzędzia w celu rozwijania skutecznych metod badań społecznych.
Tak, takie podejście jest nie tylko korzystne, ale posunęłabym się nawet do stwierdzenia, że jest konieczne. W Utrecht Data School analizy danych są często prowadzone z wykorzystaniem metod etnograficznych. Stosujemy również wiele metod mieszanych, łącząc np. analizę statystyczną tekstu z metodą tzw. uważnego czytania [close reading]. Innym stosowanym przez nas podejściem jest wykorzystanie ilościowej analizy geodanych jako podstawy do badań jakościowych w dziedzinie, której takie dane dotyczą.
Nikt już dziś chyba nie wątpi, że dane nie mówią same za siebie! Produkcja wiedzy opartej na danych jest uzależniona od kontekstu i oferuje tylko określone rodzaje wiedzy. Na przykład, użytkownicy mediów społecznościowych nie stanowią reprezentacji całości społeczeństwa. Istnieją ważne pytania dotyczące ludzkiego życia, na które odpowiedzi nie można znaleźć w danych ilościowych. Dlatego, oprócz korzystania z danych offline i online, podobnie do wielu innych badaczy, pragnę podkreślić, jak ogromne korzyści płyną z naprzemiennego stosowania tzw. „czytania odległego” i „czytania uważnego”.
Jeśli danetyzacja, jak argumentowaliśmy, jest kolejnym etapem mediatyzacji, badacz nauk humanistycznych szczególnie dobrze nadaje się do analizowania tego procesu transformacji. Nie może jednak polegać wyłącznie na konkretnych umiejętnościach i metodach, ale musi opanować coś, co określa się mianem Digital Bildung, czyli – jak wyjaśniają Rieder i Röhle – zdolność rozumowania z wykorzystaniem technologii i w jej ramach jako narzędzi wiedzy.
W Utrecht Data School uczymy naszych studentów dokonywania tzw. „aktów interpretacyjnych” istotnych przy doborze, gromadzeniu i analizie danych oraz wizualizacji wyników. Zbiega się to z tzw. „krytyką narzędzi”, czyli myśleniem o epistemologicznym wpływie technologii wiedzy, a także rozważaniem kwestii etycznych.
Ponadto sądzimy, że zbyt często udostępnia się jedynie sukcesy w analizie danych cyfrowych, a należałoby dzielić się również niepowodzeniami i wykorzystywać płynącą z nich naukę.
Ponieważ pracujemy aktywnie w centrum wydarzeń, nasza krytyka w zakresie praktyk, technologii i polityki stanowi bezpośrednie zaplecze informacyjne dla zainteresowanych stron lub nawet jest wspólnie z nimi formułowana. Nie krzyczymy ani nie komentujemy krytycznie, stojąc z boku, ale bierzemy odpowiedzialność za aktywne rozwiązywanie problemów.
Wykorzystanie wizualizacji danych nie jest niczym nowym. Możliwość przekazywania złożonych zjawisk na łatwych do odczytania wykresach jest bardzo atrakcyjna. Problem polega na tym, że wizualizacje często postrzega się jako prezentację faktów, a nie interpretację danych. Jako takie, propagują one pewne punkty widzenia i utrwalają określone stosunki władzy. Wydaje się zatem uzasadnione, aby towarzyszyły im pewne pytania. W Utrecht Data School pracujemy nad wtyczką do Gephi, która wspiera systemową dokumentację procesów analizy i wizualizacji, czyniąc je bardziej wiarygodnymi i sprawdzalnymi. Przedstawianie interpretacji danych wraz wyjaśnieniem metodologii jest zdecydowanie uzasadnione. Pod wieloma względami badania oparte na danych są szczególnie przydatne w zakresie stawiania nowych pytań, które należy rozstrzygać stosując różnorakie metody.
Jest szereg projektów zrealizowanych w Utrecht Data School, które pokazują potrzebę pracy w zespołach interdyscyplinarnych. Oprócz naukowców zajmujących się danymi, pracujemy z ludźmi z takich dziedzin jak etyka stosowana, lingwistyka i antropologia. Każdy z nich wnosi wyjątkowe spojrzenie i kompetencje w zakresie prowadzenia badań opartych na danych oraz możliwych analitycznych interpretacji zebranych treści. Pojawiają się pytania (szczególnie dotyczące etyki i kultury), których naukowcy zwykle nie zadają, wiedzą oni natomiast o wiele lepiej, jakie zapytania można formułować w odniesieniu do danych.
Uważa się, że rzeczywistość rozszerzona [AR] może pomóc pokonać ograniczenia ludzkiego widzenia i percepcji, oferując wielowymiarowe reprezentacje wizualizacji danych. Przedstawiciele biznesu w szczególności uważają, że jest to dobry sposób na wyświetlanie informacji w sugestywny sposób. AR oferuje także możliwość gromadzenia dużych ilości danych z realnego świata i rejestrowania zachowań użytkowników. Z drugiej strony, większa ilość danych niekoniecznie prowadzi do lepszego wglądu w problem, a nawet może skomplikować zrozumienie tego, co jest przekazywane.
Książkę The Datafied Society: Studying Culture through Data współredagowaną przez Karin van Es można pobrać w formie darmowego pdfa.