Mimo że system badania jakości powietrza Awairlink jest w fazie rozruchu, postanowiliśmy już teraz przyjrzeć się odczytom ze stacji rozsianych na terenie Katowic. Kiedy powinniśmy się martwić stanem powietrza? Dopuszczalny poziom stężenia PM10 w ciągu doby wynosi 50 µg/m3 – oznacza to, że jakość powietrza nie jest dobra, ale nie wywołuje ciężkich skutków dla zdrowialink. Poniżej przedstawiamy średnie wartości miesięczne ze wszystkich działających stacji.
Na mapie umieściliśmy tzw. diagram Woronojalink składający się z nieregularnych obszarów wyznaczonych wokół stacji pomiarowych. Każdy z nich obejmuje lokalizacje znajdujące się najbliżej wybranej stacji, dzięki czemu jesteśmy w stanie oszacować, jakie było stężenie pyłów na danym obszarze (jest to oczywiście pewne uproszczenie, nie bierzemy pod uwagę wielu istotnych czynników takich jak siła i kierunek wiatru czy ukształtowanie terenu). Gdzie powietrze było najgorsze?
Adres | Dzielnica | Dni uwzględnione | Dni pow. normy | Maksymalna wartość | Średnia wartość |
---|
Oprócz średnich wartości warto zwrócić również uwagę na maksymalne odczyty oraz liczbę dni, w których stężenie szkodliwych pyłów przewyższało normę dobową. Dzięki temu łatwo dostrzec, że mieszkańcy m.in. południowych dzielnic, ale też Załęża i Szopienic, przez kilkanaście dni w miesiącu wystawieni byli na działanie szkodliwych substancji.
Natomiast poniżej przedstawiliśmy dobowe odczyty z całego miesiąca dla stacji, na których odnotowano najwyższe (Michałowskiego 3, Podlesie) oraz najniższe (Harcerzy Września 1939 2*) stężenie PM10 – można je porównać z czujnikiem przy ulicy Jagiellońskiej 18, gdzie powietrze było najgorsze wśród wszystkich stacji znajdujących się w Śródmieściu.
Jakie wnioski można wyciągnąć z prezentowanych danych? Wygląda na to, że jakość powietrza różni się znacznie w zależności od lokalizacji. Szczególną uwagę zwraca duże stężenie pyłów w rzadko zaludnionych południowych dzielnicach miasta o niskiej zabudowie otoczonej polami i lasami. Śródmieście, gdzie ruch samochodów jest największy, znajduje się mniej więcej w środku stawki.
Czy dane z kolejnych miesięcy potwierdzą te prawidłowości? Aktualne wyniki pomiarów będziemy udostępniać na bieżąco w naszym serwisie otwartych danych o Katowicach.
Choć prezentowane dane pochodzą z oficjalnego systemu prowadzonego przez miasto Katowice, należy pamiętać o kilku zastrzeżeniach.