Naszym zadaniem jest zbadanie działań kulturalnych w Katowicach ze szczególnym uwzględnieniem ich miastotwórczego charakteru. Chcemy sprawdzić między innymi, jak działania w przestrzeni miejskiej przenikają się z aktywnością użytkowników mediów społecznościowych. W tym celu próbujemy wykorzystać potencjał badawczy cyfrowych narzędzi do analizy i wizualizacji danych. Poniżej przedstawiamy relacje pomiędzy zgromadzonymi treściami a planowanymi narzędziami i produktami, które umożliwią odbiorcy eksplorowanie pięciu obszarów tematycznych wyznaczonych na początku naszego badania.
Przykładowo, po kliknięciu w pierwszą pozycję “ankiety” zobaczymy, że są one powiązane z czterema narzędziami lub produktami: aplikacją Facebookową, za pomocą której będzie można wypełnić ankietę, a także grafem wydarzeń, mapą i raportem z badań. Te z kolei posłużą do zgłębienia aż czterech z pięciu interesujących nas problemów badawczych, które opisaliśmy szczegółowo poniżej. Ponadto na końcu posta znajduje się tabela z wykazem źródeł danych wykorzystanych w badaniu.
Kto tworzy kulturę w Katowicach?
Jak rozpoznać i przedstawić bogatą sieć twórców kultury w Katowicach – duże wydarzenia i oficjalne instytucje, ale także miłośników miasta, aktywistów, pasjonatów działających w Sieci? Dzięki mapowaniu aktorów kulturalnych – oddolnych twórców i propagatorów treści, miłośników miasta, ale też oficjalnych podmiotów – postaramy się zwizualizować sieć twórców kultury w Katowicach. Szczególną uwagę przywiązujemy do aktywności podmiotów i organizacji w internecie, która często umyka uwadze badaczy i mediów głównego nurtu. Badanie to prowadzimy w oparciu o dane pozyskane z Sieci, przede wszystkim z mediów społecznościowych.
Skąd przyjeżdżają do miasta uczestnicy wydarzeń kulturalnych?
Skąd przyjeżdżają do miasta uczestnicy koncertów, festiwali, spotkań dyskusyjnych i warsztatów? Ilu Katowiczan, mieszkających w jakich dzielnicach, bierze udział w wydarzeniach? Czy są one dostępne za pomocą komunikacji publicznej? Z jakich środków transportu korzystają widzowie? Odpowiedzi na te pytania pozwolą nam zweryfikować, jaki zasięg mają poszczególne instytucje (dzielnicowy, miejski, metropolitalny, ponadregionalny), a także w jakim stopniu są one dostępne dla wszystkich mieszkańców. W tej części badań korzystamy przede wszystkim z danych nt. miejsc zamieszkania uczestników wydarzeń pochodzących z badań ankietowych, a także z danych nt. komunikacji publicznej w mieście.
Jak uczestnicy wydarzeń kulturalnych animują centrum Katowic?
Interesuje nas, w jakim stopniu uczestnicy wydarzeń kulturalnych ożywiają centrum miasta. Czy przyjeżdżają tu specjalnie by wziąć udział w danym wydarzeniu, czy też robią to po pracy lub przy okazji załatwiania innych spraw w Katowicach? Jak poruszają się po mieście? Ile wydają pieniędzy? Czy korzystają z oferty pubów i restauracji, a może po prostu wybierają się na spacer w przestrzeniach publicznych miasta? Czy goście wydarzeń odbywających się w strefie kultury przemieszczają się do centrum, czy wracają prosto do swoich domów? By odpowiedzieć na te pytania, zbieramy dane za pomocą ankiet, a wyniki chcielibyśmy pogłębić badaniem fokusowym.
Jakie są topowe katowickie wydarzenia ostatnich lat?
W tej części badania spróbujemy określić dynamikę życia kulturalnego Katowic od momentu rozpoczęcia przez miasto starań o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Na podstawie danych pozyskanych z Sieci zbadamy najważniejsze wydarzenia i trendy z tego okresu. Czy były to letnie festiwale muzyczne? Metamorfoza ulicy Mariackiej? A może otwarcie Muzeum Śląskiego i koncerty w Strefie Kultury? Sprawdzamy to dzięki danym z mediów społecznościowych oraz internetowych serwisów informujących o wydarzeniach kulturalnych.
Jak użytkownicy Sieci kreują nowy wizerunek miasta?
Jak użytkownicy Sieci zaprzęgają media społecznościowe do tworzenia współczesnych miejskich tożsamości w oparciu o lokalne dziedzictwo: żywe historie, ważne dla mieszkańców miejsca czy tradycje przemysłowe? Korzystając z danych pozyskanych z Sieci, badamy, w jaki sposób pasjonaci miasta budują nową mitologię Katowic, publikując fotografie miasta, materiały archiwalne, zdjęcia neonów, ikon architektury itd. Research prowadzimy na podstawie danych z mediów społecznościowych, przede wszystkim z serwisu Facebook, być może pokusimy się również o bardziej szczegółowe badanie najbardziej aktywnych twórców treści.
Poniższa tabela zawiera wykaz najważniejszych zbiorów danych, które zostaną wykorzystane podczas badania. W większości przypadków udostępniamy do wglądu jedynie próbki posiadanych treści.
źródło danych | status | aktualna liczba | docelowa liczba | próbka danych |
---|