Czy smartfony zastąpią wkrótce atlasy botaniczne? Czego możemy nauczyć się o otaczającej nas przyrodzie z telefonem w ręku? Jak robiąc zdjęcia chwastów pomagamy naukowcom? Na te właśnie pytania staraliśmy się odpowiedzieć w słoneczny październikowy weekend, eksplorując przestrzeń miejską Katowic w poszukiwaniu naszych dzikich i niepokornych roślinnych sąsiadów.
W ostatnich kilkunastu latach technologie mocno zmieniły sposób opowiadania historii. Z księgarni nie zniknęły wprawdzie tradycyjne publikacje, ale wiele muzeów sięgnęło po aplikacje mobilne i interaktywne ekspozycje. W Sieci pojawiły się archiwa cyfrowe i działania oddolne – historia mówiona, gry, profile w mediach społecznościowych – odwołujące się do pamięci lokalnych społeczności. Czy wizualizacja danych może dać nową jakość narracjom historycznym o mieście?
W ramach projektu Shared Cities grupy warsztatowe pod okiem Piotra Migdała, eksperta data science, pracują nad szeregiem narzędzi pozwalających na analizę i wizualizację danych z mediów społecznościowych. Analiza sieciowa wykonywana dzięki powstającym narzędziom pozwala zbadać i przedstawić w różnej formie deklarowane uczestnictwo w aktywnościach kulturalnych na terenie Katowic.
Od 2016 roku Medialab Katowice przygotowuje projekt na temat ulicy Kościuszki, by przedstawić jej historię za pomocą narzędzi cyfrowych i różnego rodzaju danych: zdigitalizowanych map i fotografii, skanów materiałów archiwalnych, planów budynków oraz szkiców ich fasad. Tym razem Medialab we współpracy ze Stowarzyszeniem Wikimedia Polska zorganizował otwarte warsztaty edytowania zbiorów Wikipedii.